Jmelí Bílé ( Viscum album ) - utiší nepokojné srdce

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož byla vyřezána kolébka pro Ježíška, po třiatřiceti letech pak ze stromu vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malý keříček, který je nucený žít z jiných stromů. Jmelí tedy cizopasí z jehličnatých i listnatých stromů, v jejichž korunách roste, a podle toho má své specifické vlastnosti. Jmelí je stálezelený poloparazitický keř, nejsilnější účinky má, když roste na jabloni, borovici, na srdce je nejúčinnější jmelí hlohové.
Léčebné a čarovné účinky jmelí jsou známé už od starověku. Na začátku dvacátého století bylo prokázané, že jmelí ovlivňuje snížení krevního tlaku. Používají se hlavně jmelové lístky, které se sbírají od prosince do února. Bílé bobulky rostoucí na jmelí jsou jedovaté, i když farmaceuticky se zpracovávají. Laici by s bílými bobulkami neměli experimentovat. požití několika bobulí většinou nemá na organismus destruktivní účinek, ale při vyšší dávce může dojít k dráždění střev, bolestem břicha a k silnému průjmu, který je spojen s krví ve stolici. Rostlina se suší  při teplotě maximálně 40 stupňů ve slabých vrstvách nebo ve svazečcích zavěšených na provázku. Bylina sesychá poměrně pomalu, po usušení má žlutavě zelenou barvu, chuť má nahořklou a specificku vůni, která není moc příjemná. Sušené jmelí je nejúčinnější do jednoho roku, přičemž starší tři roky nemá téměř žádné účinky.
Bylina zlepšuje stav zvápenatění tepen a snižuje krevní tlak, zpomaluje pulz a harmonizuje srdeční činnost ve stáří. Při užívání přípravků ze jmelí mizí průvodní znaky špatného krevního tlaku, jako jsou  - návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Jmelí má pozitivní účinky  na všechny choroby srdce a krevního oběhu. V naší uspěchané době, která na každého člověka klade velké nároky, je jmelí dobrou variantou pro prevenci mozkové příhody, tedy mrtvice z nedokrvení.
Každý, kdo překročí 40 rok věku, by si měl šestitýdenní kůru ze jmelí naordinovat nejlépe formou tinktury nebo kapslí, případně studeného nálevu. Účinné látky jsou ve jmelí velice kolísavé, proto při domácím použití, je potřeba zvýšené opatrnosti, a když připravujeme studený nálev z lístků jmelí, dáváme raději menší množství na odzkoušení. Vzhledem k tomu, že jsou účinky jmelí ovliněné i tím, na kterém stromě cizopasí, je jistější variantou nákup hotových přípravků, než si je sami doma připravovat. každopádně existují recepty pro domácí použití. Jiří Janča doporučuje studený nálev, protože spařením rostliny horkou vodou se některé účinky  látek vytrácejí. Kúra ze jmelí by měla trvat šest týdnů, když se problém neodstraní , na čas vysadíme, začneme používat bylinnou směs, a když ani potom neustoupí, opakujeme šestitýdenní kúru ze jmelí. Musíme si uvědomit, že jak dlouho vznikal daný zdravotní probém, potřebujeme na jeho odstranění přinejmenším stejný časový úsek.
 
Studený nálev
umytou rostlinu, přibližně 3g, necháme nejméně 4 hodiny louhovat v jednom liru vody, potom scedíme a pijeme ve třech dávkách.
 
Tinktura 
Vezmeme čerstvě nasekané jmelí a zalijeme devítinásobkem pálenky. Jmelí musí být dobře potopené. Necháme jej na tmavém místě vylouhovat minimálně šest až osm týdnů, občas protřepeme. Poté roztok přecedíme, dobře rostlinu vymačkáme, necháme několi dní usadit, a ješrě jednou přes pláténko přecedíme. Takto přpravená tinktura se užívá dlouhodobě, třikrát denně po dvaceti kapkách rozpuštěných ve sklenici vody.
 
Víno 
potřebujeme nadrobno nařezané jmelí přibližně 30g na litr bílého vína. Necháme na tmavém místě deset dní louhovat. Potom víno přecedíme a pijeme dvakrát denně před jídlem likérovou odlivku po dobu sedmi dnů. Jmelové víno je omlazujícím elixírem pro srdce.
 
Bylinná směs při angině pectoris
30g jmelí, 5g routy, 30g květu černého bezu, 30g květu hlohu, 20g mateřídoušky, 50g srdečníku, 50g meduňky, 50g kozlíku, 50g mochny husí. Čaj děláme z jedné polévkové lžíce směsi na čtvrt litru vody, zalejeme a necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme třikrát denně před jídlem.
 
Bylinná směs na kolísavý tlak
jedna plná hrst jmelí, 1PL barvinku ( brčálu ), 1PL listů olivovníku. Listy se nasekají a zalijí jedním litrem studené vody a nechají se jeden den uležet. Potom se scedí nejlépe přes filtrační papír nebo pláténko. Tekutinu pijeme ve třech dávkách. Těsně před pitím zahřejeme tak, abychom popíjeli vlažný čaj. Do šálku přidáme kopřivovou šťávu. Tato směs je vhodná pro nízký i vysoký tlak, po čase jej srovnává.
 
Ze starého Herbáře
Všeliké klání v životě ukládá, že když se smísí prášek z kůry dubového jmelí s páleným vínem a vypije ráno na lačný život a večer - zapuzuje obyčejnou, druhou i třetí zimnici, žloutenku, běhavku, všelijakou otravu, závrať, souchotiny, koliku v životě. Kdo má červy v břiše nebo žaludku, používej tento prášek  ve všech pokrmech  i nápojích. Proti sražené krvi v těle následkem úrazu vař dubové jmelí ve víně, pak vezmi vejce natvrdo vařené, vyjmi z něj žloutek, který rozetři ve víně a vypij tento nápoj na lačný život.
 
Sběr 
prosinec - únor