Hloh Obecný ( Crateugus oxyacantha ) - Srdce, kardiovaskulární onemocnění

Hloh je známým a osvědčeným prostředkem na srdeční potíže, na problémy krevního oběhu a vysokého tlaku. Rostlina má celou řadu lidových pojmenování , například "srdeční chléb", kde název napovídá, že posiluje výkonnost srdce. Hloh prospívá srdci, které je oslabené ( opotřebované ) věkem. O hlohu se říká, že je nejlepším kardiotikem na světě, rozšiřuje periferní cévy a zvyšuje metabolismus srdečního svalu.
Ostnatý keř Hlohu může přerůst až do stromové podoby. Keřovitá rostlina se u nás vyskytuje hojně na okrajích luk a v parcích. Květy, kterými je keř většinou obtěžkán, vydávají nepříliš příjemnou vůni, ale právě v nich je nejvíc účinných látek, stejně jako v plodech - hložinkách, méně účinků vykazují listy hlohu.  Různé vyšlechtěné odrůdy hlohu zmiňované působení nemají. Při sběru trháme květy v celých hroznech i se stopkou, příměs připojených listů nevadí. Vybíráme jen bíle kvetoucí hlohy. Rostlinu sušíme v tenké vrstvě, buď venku ve stínu, nebo v dobře větratelné místnosti. Teplota by neměla přesáhnout 35 stupňů. Usušené květy potom ukládáme do uzavíratelné dózy a skladujeme v temnu a chladu. Stejně silné účinky mají i červené hložinky, které se sbírají v září a říjnu a musí být téměř přezrálé, zpracovávají se sušením a potom se rozemílají na prášek.
Hloh intenzivně pomáhá při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Doporučuje se preventivně jako ochrana proti infarktu a angině pectoris. Zlepšuje průchonost cév a tepen a přispívá k prokrvení celého těla. V lékárnách a specializovaných prodejnách zdravé výživy dostaneme celou řadu přípravků z hlohu - ve formě čajů, tablet, tobolek a tinktur. Když si ovšem květy nasušíme sami, máme jistotu čerstvé sklizně, která je u bylin podstatná. Na druhé straně, když směs koupíme, máme jistotu, že se jedná o daný typ rostliny a že při její úpravě bylo správně postupováno. 
Základem úspěchu užívání hlohu je vytrvalost a trpělivost. Výsledky se dostavují dlouhodobým a pravidelným užíváním. Ostatně tak to bývá s účinností i u ostatních bylin, protože odstraňují příčiny a ne příznaky, na které se zaměřuje současná medicína. Pozitivní je, že hloh není toxický, nejsou na něj známé žádné negativní účinky. Jediný problém by mohl vzniknout kontraindikací s jinými léky. Určitě by se neměl kombinovat se silnými léky na srdce nebo přípravky z náprstníku. Dlouhodobé užívání rostlinných přípravků je zodpovědné konzultovat s lékařem. Sušený květ hlohu se často přidává do bylinných čajových směsí. Výluh z hlohu má nahořklou chuť, na kterou si ale brzy zvykneme nebo nápoj dosladíme - medem, sirupem apod. Případně můžeme chuť vylepšit jinými bylinami. Vhodné jsou - máta, meduňka, rakytník nebo řebříček.
 
Nálev z hlohu
vezmeme jednu až dvě čajové lžičky sušené byliny, zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat a scedíme. Začínáme slabším výluhem, abychom zjistili jak na něj tělo reaguje, potom můžeme nálev zesílit až případně do dvou kávovych lžiček. Takto připravený nálev pijeme třikrát až čtyřikrát denně. Pro dosažení zlepšení stavu musí kůra trvat čtyři až šest týdnů. Vždy je dobré kůru na krátký čas vysadit, a pokud problémy nevymizely pokračovat v užívání.
Odvar z hlohu na srdeční neurózu připravíme z jedné čajové lžičky sušených květů a listů hlohu, které necháme přejít varem ve čtvrt litru vody. Necháme přikryté 10 minut a potom scedíme. Pijeme jeden šálek odvaru ráno a večer. Nápoj uklidňuje nervy, odstrňuje srdeční neurózy, pomáhá při nespavosti. Tato kúra je vhodná i při rehabilitaci po mozkové mrtvici. Když bereme dlouhodobě léky, užívání bylinných přípravků konzultujeme s lékařem.
 
Hlohová tintura z květů na bušení srdce
se dá jednoduše připravit ze sušených květů hlohu. Zalijeme je čistým lihem nebo vodkou tak, aby byly dobře ponořeny. Na jeden díl květů počítáme deset dílů lihu nebo vodky. Potom uzavřeme a necháme  přiblžně dva týdny louhovat za občasného protřepávání. Potom scedíme do tmavé láhve. Užíváme třikrát denně dvanáct kapek na cukru a zapijime. Tinktura odstraňuje bušení srdce, otoky způsobené srdcem, snižuje krevní tlak, zlepšuje stavy kornatění tepen, dokáže rozšiřovat věnčité cévy a používá se také po mozkové mrtvici. Tinktura je běžně k dostáni ve zdravých výživách.
 
Tinktura z plodů hlohu
se připraví následovně. Vezme se přibližně dvacet deka sušených, nejlépe rozdrcených plodů, zalijeme jedním litrem alkoholu a necháme tři týdny v uzavřené láhvi, kterou občas protřepeme. Potom scedíme, uchováváme v uzavřené láhvi a užíváme po dvaceti kapkách třikrát denně.
 
Likér z květů hlohu
Velkou hrst čerstvých květů zalijeme jedním litrem destilátu a ještě přidáme cca pět lžic medu. Uzavřeme a necháme a necháme čtyři až šet týdnů louhovat, při uzavření necháváme škvíru pro vzduch. Potom scedíme a necháme projít varem. používáme jako medicínu na podporu srdce jednou denně čtvrt deci, omlazuje srdce.
 
Směs tinktur na harmonizaci srdce
využíváme kupované tinktury, které si doma namícháme z pěti dílů hlohu, tří dílů kaštanu a dvou dílů jinanu dvoulaločného. Užíváme obvykle třikrát denně dvacet kapek. Směs zlepšuje chod srdce, pružnost cév a periferní prokrvení.
 
Ze starého herbáře
Voda pečlivě vypálená z čerstvých bobulí, které slovou hlohyně, jest na mnohých místech v Sasku dobře známá a jest dobrým lékem proti ledvinovým kaménkům. Hlohyně požívané v nápoji nebo jídle zastavují přílišné stolice i ženský výtok, jader pak se též používá proti kamenu. Kořen hlohový nadrobno utlučený a přiložený na tělo vytahuje ven z těla třísky, trny, šipky a podobné věci. Někteří píší, že žena těhotná byvši pouze lehce  po třikráte udeřena nebo jen po břiše přejeta hlohovým kořenem, potratí.
 
Sběr
květy a listy - květen a červen
listy - květen - září
plody - září a říjen