Srdeční sval a cévní systém. Doporučené byliny a bylinné kůry pro posílení srdce a krevního oběhu

 
Srdce pracuje bez odpočinku, celý náš život. V lidovém podání bylo vždy spojované s láskou a životem. Prokázalo se, že činnost srdce oslabuje stres a smutek.
Fyziologicky je srdce dutým svalovým orgánem uloženým v hrudníku a zajišťuje oběh krve, prostřednictvím které transportuje tělem kyslík, živiny, enzymy, hormony a odpadní látky. Oběh krve vytváří prostředí pro důležiteé biochemiké děje a procesy v těle. Statistika uvádí, že kardiovaskulární nemoci se podílejí celou jednou čtvrtinou na roční úmrtnosti. U žen je dokonce na nemoci srdce několikrát vyšší než rakovina prsu. Proto je prevence zcela na místě.
 
První příznaky nedostatečnosti a možnosti řešení
na fyzické úrovni se oslabené srdce projevuje arytmií, dušností, únavou, slabostí, nevolností, tlakem v nadbřišku, pocením, otoky, nízkým nebo vysokým krevním tlakem. Zhoršuje se spánek a usínání, může nás bolet hlava a šíje, máme návaly horka, pociťujeme vnitřní neklid. Ve chvíli, kdy cítíme na hrudní kosti náhlou intenzivní bolest, která vystřeluje do levé ruky, dochází k dušnosti a polije nás studený pot, infarkt je na dosah. Aby k této mezní situaci nedošlo, měli bychom zvolit vhodnou prevenci.
Důležitá, jako u všech nemocí, je úprava životosprávy, ta se podílí na našem zdraví ze všeho nejvíc. Srdci prospívá strava bohatá na hořčík a vitamíny A, E, B, dále potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu. Jinými slovy rostlinná strava by měla převažovat nad tou živočišnou. Vvarovat bychom se měli velkému množství živočišných tuků, přemíře soli a cukru, kouření a nadměrného množství alkoholu. naopak jedna sklenička kvalitního červeného vína nebo stopečka tvrdého alkoholu srdci neškodí. Ryhlá dieta, hladovění, srdce poškozuje. Svižná chůze srdci velmi prospívá a je obecně pro tělo tou nejvhodnější medicínou. Snad i proto, že kromě prokrvení těla, obvykle navodí  zklidnění a pohodu mysli. Právě dobrá nálada a vnitřní klid pomáhá srdci zlepšovat výkonnost. Nesmíme zapomínat na dostatek spánku, protože i ten má vliv na kondici srdce.
Harmonizovat srdeční činnost i krevní oběh můžeme vhodnými bylinnými přípravky.
 
1) SRDEČNÍK OBECNÝ ( leonorus cardia ) - upravuje vysoký krevní tlak
lidové označení je také "buřina srdečník" 
srdečník obecný najdeme vzácně v přírodě, lépe se bylině daří na zahradě, protže vyžaduje humózní půdu. Jedná se o trvalku, která dorůstá výše jednoho metru a má ráda slunce. Srdečník účinkuje jako kardiotonikum, zejména pro nemoci s vysokým krevním tlakem. Z modře kvetoucí natě byliny připravujeme čaj, vinný odvar nebo tinkturu.
Chuť byliny je nahořklá. Nálev ulevuje při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě anginy pectoris. Snižuje totiž tepovou frekvenci srdce, celkově zklidňuje organismus, je dokázané, že je srdečník obecný v tomto směru lepší než kozlík lékařský ( valeriánské kapky ). Sbírá se kvetoucí nať rostliny. Neměly by se překračovat doporučené dávky.
 
SBĚR 
od června do září 
 
Odvar nebo nálev ze srdečníku
je nejčastější formou užití. Prřipravíme jej tak, že lžíci sušeného srdečníku vaříme ve čtvrt litru vody, asi 5 minut, necháme odstát a potom scedíme. Zpravidla užíváme dva až čtyři šálky za den. Chceme-li poskytnout srdci účinnou prevenci, meli bychom si dopřát kůru ze srdečníku, zvláště po čtyřicítce.
 
Tinktura ze srdečníku
obsahuje nejsilnější účinky z rostliny. Jedná se o maceraci srdečníku v lihu. Ale v  tomto případě je lepší tinkturu zakoupit hotovou, než si ji připravovat sami doma, protože při přípravě používáme několik ředění různě procentními lihy. Tinktura srdci prospívá, protže se vynačuje mírným účinkem, což je pro srdce i krevní tlak přínosem. Užíváme ji nejlépe rozpuštěnou ve sklenici vody. Tinktura ze srdečníku bývá často součástí směsí tintur zejména těch, které jsou adaptogenní.
 
Vinný odvar
si můžeme připravit sami doma. Vaříme jednu polévkovou lžíci čerstvé nasekané byliny ve třech deci vína po dobu dvaceti minut. Pijeme třikrát denně půl deci v půběhu dne, po dobu dvou týdnů.
 
Koupel pro zklidnění srdce
vezmeme srdečník a smísíme se stejným množstvím máty peprné a vachty. vezmeme přibližně 150g směsi, dáme do litru vody, necháme louhovat do druhého dne.  Před použitím směs krátce zahřejeme cca 5 minut, necháme asi deset minut odstát, potom zcedíme a vlijeme do připravené koupele. V lázni zůstaneme aspoň 15 minut.
 
Celkové účiky srdečníku podle herbáře
Používá se při srdeční arrytmii jako tonikum na srdeční sval, který posiluje. Zároveň zklidňuje nervovou soustavu , snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak, ředí krev. Přispívá k lepšímu trávení a odstraňuje nadýmání. Podporuje děložní stahy, proto není vhodný pro těhotné, také harmoniuje menstruační cyklus. Má antibiotické účinky a zlešuje stav respiračních onemocnění a zánětů středního ucha. Odvar se může používat na kloktání ústní dutiny, posilujezubní sklovinu. Ve směsích se používá pro zlepšení prostatických problémů a problémů způsobených vysokou hladinou cukru v krvi.
 
ZE STARÉHO HERBÁŘE
 
Srdečník je znamenitě dobrý proti třešení a klání srdce, také proti křeči a ochromení údú. Vaří se s vínem a pije se neustále po několik dnů, anebo se například přikládá teplý. Rozděluje a ztravuje hrubé vlhkosti. Slouží také proti padoucnici, žene moč a ženám vrací jejich přirozenou menstruaci.
 
UPOZORNĚNÍ !!!! 
Neměly by užívat těhotné ženy neboť může vyvolat děložní stahy
Neměli by užívat lidé s problémy se srážlivostí krve