Co vědět o zpracování rostlin

 
Nálev, zápar a čaj 
rostlinu zalijeme vroucí vodou a odkrytou nebo zakrytou ji necháme 15 minut louhovat. Potom scedíme. Většinou dáme jednu až dvě kávové lžičky na čtvrt litru vody. Dávkování, teplota vody, doba vyluhování se řídí podle druhu a množství látek, které se z konkrétní rostliny uvolňují.
 
Výluh
převaříme vodu a necháme ji vystydnout a potom do ní naložíme bylinky a necháme louhovat, někdy až do druhého dne. Těsně před použitím vše zahřejeme pod bod varu, většinou jen na tělovou teplotu. Potom scedíme a pijeme podle návodu.
 
Odvar
rostlinu krátce - většinou dvě až patnáct minut, povaříme a opět necháme deset patnáct minut odstát a potom scedíme. Odvar se často připravuje z kořenů, kdy pouhé louhování nestačí.
 
Odvar do koupele
většinou se připravuje tak, že rostlinu den předem namočíme do studené vody a necháme ji louhovat 12 a více hodin. Druhý den přivedeme k varu, necháme odstát a potom scedíme a vlijeme do koupele. 
 
Macerace
může mít různou délku trvání, podle toho, co macerujeme a jde o louhování většinou v kvalitním oleji 
 
Tinktura
je louhování v různě procentním  lihu a doba trvání může být od jednoho dne až po tři měsíce, podle druhu rostliny a účelu, ke kterému má příravek sloužit. Některé rostliny mají účinné látky, které se ve vodě nerozpuští. Alkohol se většinou používá vysokoprocentní, zjm u rostlin kde deláme tinturu z kůry a kořenů nebo pevných plodů, aby účinné látky v nich obsažené alkohol vytáhl. S nízkoprocentním alkoholem trvá doba macerování delší dobu. Tinktura svým způsobem konzervuje účinné látky pořád ve stejné koncentraci na rozdíl od sušení, kde účinné látky klesají. U tinktury je potřeba vědět přesné dávkování. Obecně se tinktury dávkují jedna kapka na kilo váhy, vydělíme třemi a to je množství tinktury, které bereme třikrát denně
 
Olejový výtažek
K jeho získání používáme rostlinné oleje jako je slunečnicový, mandlový, olivový, světlicový nebo můžeme použít lékařskou vazelínu a některé rostliny se doporučují macerovat v sádle. Poměr tuhé složky a tukového základu se mění, podle druhu rostlin a jejich učinných látek. Obvykle se jedná o extrakci za tepla.Rostlinu dáváme do teplého tukového základu, můžeme několikrát po určité době ve vodní lázni zahřát. ALe nevaříme ( nepřivádíme k varu ), pouze prohříváme. Po uplynutí potřebné doby se vše zdcedí a získáme bylinkový olej, který vydrží přibližně jeden rok podle toho, jak se o něj staráme.
 
U každé bylinné terapie pomůže řídit se následujícím :
 
- naslouchat moudrým radám, aleřídit se vlastním rozumem
- vycházet z více zdrojů
- zhodnotit vlastní síly a rozumně je využívat
- Rozeznat, na co stačíme svým přirozeným cítěním a zkušenostmi a co je nad naše síly
- Uvědomit si, že cílem našeho snažení by mělo být především zdravé tělo
- lepší než léčit nemoc je nemoci předcházet, tedy prevence