Přírodní antibiotika - Jak působí rostlinné léky 

jsou období v roce, kdy se těšíme dobrému zdraví, i když mnoho lidí kolem nás kýchá a kašle, smrká a chraptí. Ne každý patogenní zárodek, který nám přeletí kolem nosu, nám tedy způsobí onemocnění.
Čím to je?
Jestli onemocníme, to souvisí se spoustou choroboplodných zárodků, kterým je náš organismus vystaven. Kromě toho má rozhodující význam, v jaké kondici je náš vlastní obranný systém, jestli je schopný eliminovat patogenní zárodky, které se snaží usadit v našem organismu. Proto bychom měli znát faktory, které oslabují naši obranyschopnost a obeznámit se s možnostmi, jak můžeme náš imunitní systém upevnit. Právě k tomu nám můžou rostlinné léky hodně přispět.
 
PODPORA OBRANYSCHOPNOSTI
náš organismus a jeho obranné síly jsou v podstatě oslabené, když jsme ve stresu, máme málo spánku a pohybu, když tedy rovnováha mezi prací, odpočinkem a volným časem nesouhlasí. Často se podceňuje, jaké negativní následky to pro náš imunitní systém může mít, když jsme například nespokojeni s naší pracovní situací, trpíme ve vztazích, máme finanční problémy, necítíme se v naší domácnosti dobře nebo jsme neustále vystavenu hluku.
Taky strava hraje důležitou roli. Kdo jí většinou ve spěchu, často dodává tělu sladká a tučná jídla, místo aby konzumoval potraviny čerstvé a důležité pro život, snižuje tím schopnost svého těla vzdorovat vznikajícím patogenním zárodkům. Tady už máme dba záchytné bodyjak posílit naši vlastní obranyschopnost.
Co však dělat, když přesto přijde onemocnění?
 
ROSTLINNÉ LÉKY : Jak nás posilují, místo aby nás oslabovaly
Když se naše obranyschopnost zhroutí, mají choroboplodné zárodky v našem těle snadnou hru. Při nedostatečné obraně mají bakterie, viry a plísně otevřené dveře. Když už jsou v našem organismu, mohou se usadit na našich sliznicích a začnou odtud páchat neplechu. A jestliže to dojde tak daleko, zdánlivě mluví všechno proto, abychom si dali od lékaře předepsat ATB. Najendnou se zase cítíme lépe, dokonce si připadáme zdraví a jsme schopni opět plného nasazení. Jenomže je tomu tak doopravdy ??? Jsme skutečně zdraví proto, že byly zahubeny choroboplodné bakterie? Skutečně se nám daří lépe ? A jak dlouho to potrvá ?
Jak mohou ATB oslabit náš imunitní systém 
Střevo představuje přímé spojení našeho imunitního systému s celým naším organismem. Pokud je střevo poškozeno, je naše obranyschopnost nejistá. Především v tlustém střevě je velký počet "dobrých" bakterií, které se ve svém celku starají o to, aby choroboplodné zárodky, jako bakterie, viry a plísně, byly zneškodněny.
Dobré bakterie číhají jako zdravotní policisté a zabraňují, aby se škodlivé zárodky nebo jejich odpadní produkty dostaly do organismu. Kromě toho připravuje střevo trávící enzymy, které se starají o to, aby organismus přijal užitečné součásti stravy a optimálně je zhodnotil, což je rovněž důležitým předpokladem pro zdraví a duševní pohodu.
 
DYSBAKTERIE : bakteriální společenství s porušenou rovnováhou
dlouhodobé nebo příliš často opakované podávání ATB proti choroboplodným zárodkům zničí taky částečně naše dobré bakterie. Přirozená bakteriální flóra naší sliznice je narušená, vyvedená z rovnováhy, takže se dobré bakterie vzájemně potírají. Tímto způsobem se samy stanou původcem onemocnění. Bakterie rezistentní na ATB se mohou skokově množit a osídlit střevo. Při takové bakteriální situaci se potom mluví o Dysbakterii. 
To má fatální následky:
- ve vznilkých "mezerách" naší obrany se mohou usadit choroboplodné viry, bakterie a plísně, které se tak dostanou do našeho organismu a přivodí onemocnění
- navíc se do našeho organismu dostanou škodlivé produkty látkové výměny bakterií
- důležité výživné látky z potravy, které zdravé střevo normálně plně využívá a dá k dispozici organismu, už jsou znehodnoceny. Tak dochází k nedostatečnému přijímání živin, jako jsou, minerální látky a sekundární rostlinné látky, což nás rovněž oslabuje a činí náchylnějšími k nemocem.
V důsledku toho na sebe příští infekce často nedá dlouho čekat, což má za následek další podaná ATB a další oslabení organismu a střevní flóry. Tak se ocitáme v začarovaném kruhu z neustále se vracejících infekcí, ATB, oslabené obranyschopnosti a eventuálně rezistentních bakterií.
Takže nadúžívání ATB vede k vytváření rezistentních zárodků, zjm u rychle působících antibiotik, a bereme našemu tělu možnost, aby si pomohlo samo a dlouhodobě se uzdravilo - přitom bychom mohli vyjít z nemoci posíleni a i při nových choroboplodných tárodcích jim dobře vzdorovat. S umělými antibiotiky sice rychle překonáme nemoc, ale naše tělo a vlastní obranyschopnost je oslabená, a to jednak od přestálé nemoci a pak také z následků vyvolaných ATB, a především skutečností že uškodily "dobrým" bakteriím v našem těle. Když nám pak zkříží cestu nový choroboplodný zárodek, nemá náš imunitní systém dost sil na to, aby se s ním vyrovnal. Umělá antibiotika tedy rozhodně nepodporují síly našeho těla, aby se samo bránilo, ale jsou pouze eliminační.
Rostlinné léky naopak podporují naše zdraví a přirozené funkce našeho těla. Často se během užívání rostlinných léků cítíme celkově mnohem lépe, i když objektivně vzato počet bakteríí nebo virů se ještě vůbec nezmenšil. Lépe spíme, cítíme se silnější a už ne tolik vydáni nemoci napospas. Získáváme pocit, že sami děláme něco pro naše zdraví. Léčivé rostliny nejen zmenší počet bakterií, ale napomohou našemu tělu opět vytvořit obraný systém, aby nám při příštím útokoku mohl efektivně pomáhat. Svým mnohostranným působením přispívají k tomu, že nemoc pouze nepřestojíme, ale vyjdeme z ní posíleni. Tělo se lépe vypořádá s infekcí, a navíc dokáže leépe zatočit s možnými novými původci nemoci. S rostlinami dospějeme k cíli trochu pomaleji, ale jsme zdravější a silnější - vždycky však za předpokladu, že umělé ATB není NALÉHAVĚ potřebné !
 
ANTIBIOTICKÉ LÁTKY V ROSTLINÁCH
Už mnoho tisíc let lidé znají léčivé rostliny. Je úžasné, kolik toho příroda rostlinám nadělila. Přitom na léčebném účinku nemají zásluhu jednotlivé přísady, e to vždycky jemná souhra mnohých, částečně ještě nepoznaných látek, které nám při určitých onemocněních tak účině pomáhají.
Často jsou vědci zkllamaní, když se domnívají, že našli účinnou látku v některé rostlině. Extrahují ji a provedou mnohovrstevné pokusy s touto látkou, ale často jsou výsledky neuspokojivé. Léčebné působení rostlin se nedá vždy vědecky vysvětlit a ve studiích dokázat. Často to má za následky, že je celá rostlina prohlášena za neúčinnou a její úlevné působení je očerněno jako placebo efekt.
 
PRADÁVNÉ VĚDOMOSTI
Naši předkové, místo aby podrobně zkoumali složení rostlin, zaměřovali se na jejich signaturu. Usuzovali ze souhrnu vnějších znaků, například z barvy a tvaru listů. na vnitřní léčebné účinky. Dávní léčitelé se věnovali po celý život  studiu rostlin stejně jako studiu hvězd. Planetární principy jim naznačovaly růst a zánik všeho živého a v nemoci viděli nadbytek nebo nedostatek některé z vlastností planet. Těmto znalostem se už dlouhý čas nevěnovala pozornost, ale dnes doznávají renesanci. V našem světě, ve kterém dominuje věda, opět věnujeme víc místa souvislostem v přírodě, jak ukazuje stoupající zájem o rostlinné léky nebo o kurzy a procházky z aléčivými bylinami.
Lěčivé rostliny obsahují tisíce účinných látek. Každá rostlina nabízí svou zcela vlastní kombinaci, která ji předurčuje pro použití při určitých potížích.
INFO:
Rostlinné léky by se měly užívat opatrně. "Přírodní" nemá stejný význam jako "bezpečný" a při užívání rostlinných léků často méně znamená Více. Taky se musejí brát v úvahu vedlejší účinky, kontraindikace a možná nesnášenlivost.